Apart otel açmak için gerekli belgeler

Apart otel açmak için gerekli belgeler

Apart otel açmak için gerekli belgeler
Apart otel açmak için gerekli belgeler

Belediyelerin sınırları içerisinde bulunan ve konaklama tesisi olarak faaliyet gösteren Apart otel, Otel ve Pansiyonların belediye işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı işlemleri için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır.

Apart otel ve pansiyonların Belediye ruhsatı almaları için konaklama tesisinin niteliği kapasitesi ve Turizm Tesisleri yönetmeliğine göre olması gereken asgari şartları yerine getirmiş olması gerekir.

Apart otel açmak için gerekli şartlar

Turizm Tesislerinin Nitelikleri Yönetmeliğine göre Apart otel açmak için gerekli olan asgari şartlar ilgili madde detayından alınarak bilginize sunulmuştur

Apart otellerde olması gereken şartlar

Apart oteller; mesken olarak kullanılmaya elverişli bağımsız apartman ya da villa tipinde inşa ve tefriş edilen, müşterinin kendi yeme ve içme ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli teçhizat ile donatılan ve otel olarak işletilen tesislerdir.
Apart oteller; belgeli bir otel veya tatil köyü veya turizm kompleksi yatırım veya işletmesi bütünü içinde yer alabildiği gibi en az on üniteden oluşacak şekilde, bir tesis bünyesinde bulunma zorunluluğu olmadan “müstakil apart otel” adı altında müstakilen de düzenlenebilir.

Apart otel açmak için gerekenler

Apart otellerde olması gereken asgari nitelikler Turizm tesislerinin belgelendirilmesine ve niteliklerine ilişkin yönetmelikten alıntı ile yayınlanmıştır

Apart otellerin asgari nitelikleri aşağıdaki şekildedir

a) Resepsiyon, bekleme ve idare birimi,
b) Apart ünitelerde;
1) Tefriş elemanlarında standart beraberliği,
2) Yatak odalarında; yatak, komodin, gece lambası, elbise dolabı ile yataklarda; çarşaf ve kılıflı yastıklar, iklim şartlarına göre pike ve battaniye,
3) Yaşam odasında; kapasiteye uygun koltuk, yemek masası, sandalyeler ve sehpalar,
4) Mutfakta; ocak, buzdolabı, yeterli servis malzemesi dolaplar ve kapalı metal çöp kutusu,
5) Banyo, çamaşır yıkama ve ütüleme hizmeti verilmemesi halinde otomatik çamaşır makinesi,
6) İlk yardım dolabı,
c) Yerleşim merkezleri dışındaki apart otellerde, satış ünitesi.

Tesis bünyesindeki apart otellerde yukarıda (a) ve (c) bentlerinde belirtilen nitelikler, apart ünitelere de hizmet verecek şekilde düzenlenmişse ayrıca aranmaz.
Apart ünitelerin toplam yatak kapasitesi, içinde yer aldıkları ve beraber işletildikleri konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesinin yüzde yirmibeşini, dört ve beş yıldızlı otellerde yüzde kırkını aşamaz.

(Değişik birinci ve ikinci cümle: 29/4/2008-2008/13617 K.) Apart otellerin kapasitesinin hesabında oturma alanı dışındaki yatak odaları dikkate alınır. Yatak odalarından on metrekareye kadar olan odalar tek yataklı, on metrekarenin üzerinde olanlar iki yataklı olarak düzenlenir. İki yatak odasına ilave her iki yatak odası için ayrı banyo-tuvalet düzenlemesi
yapılır.

Pansiyon ruhsatı almak için gerekli evraklar

Şahıs işletmesi ise Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
İkamet yeri belgesi
Adli Sicil Kaydı Belgesi
Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
İşletici Kimlik Bildirme Belgesi
Aşçılık Ustalık Belgesi
İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi İşyeri şahıs işletmesi ise istenme
Vergi Levhası Fotokopisi
Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi fotokpisi
Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi Yapı Kullanma İzin Belgesi “otel, apart otel ya da pansiyon” olarak alınmış olmalıdır.
Kira Sözleşmesi
İtfaiye Uygunluk Raporu
Belediye İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
Tuvalet bulunmalıdır (Bedensel engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmelidir)

Apart ruhsat için gerekli belgeler

Apart ruhsat için gerekli belgeler
Apart ruhsat için gerekli belgeler

Apart otel ruhsatı almak için gerekli olan belgeler Belediyelerin ilgili mevzuatlarında mevcuttur. Ayrıca bir çok il ve ilçe Belediyeleri Apart ruhsat için aynı mevzuata bağlı kalarak ne tür belgeler gerektiğini yayınlasa bile ayrıca lüzum gördüklerinde ek belge isteyebilirler.

Pansiyon ruhsatı nasıl alınır

Pansiyon ruhsatı nasıl alınır
Pansiyon ruhsatı nasıl alınır

Turizm sektöründe konaklama tesisleri olarak pansiyonların önemi çok büyüktür. Ülkemizin tamamında gerek deniz kıyı şeridindeki turizm tesisi pansiyonların ruhsatlandırılması gerekse de Yayla Doğa Turizminde çok önemli olan Pansiyon tesisleri sezonda işletmeye açılıp faaliyete geçmek için Pansiyon ruhsatı almak için ilgili Belediyelerin Ruhsat Müdürlüklerine başvururlar. Belediye işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alan pansiyon işletmeleri Ayrıca Turizm Bakanlığından da Pansiyon Turizm işletme belgesi talebinde bulunabilirler.

“Apart otel açmak için gerekli belgeler” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba benim 4 katlı bahçeli süs havuzlu 7 daireli saunalı spor salonu müsait olan ama şu anda apart olarak calistirdigim binam war. Ama apart ruhsatim olmadığı ndan dolayı sürekli ceza yeme durumundayim. Bunama nasıl apart ruhsatı alabilirim bana yardımcı olabilir misiniz cep numaram 0533 165 52 46

    1. Binanıza çalışma izni ruhsatı almanız için Belediye yetkilidir. Başka hiçbir makam size ruhsat veremez.

    1. Apart oteli Turizm işletme belgesi almak için, önce Bulunduğunuz İlçe Belediyesinden, işyeri açma ve çalışma ruhsatı almanız gerekir.

  2. MERRHABA,ÖNCELİKLE VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER BİZ EŞİMLE BİRLİKTE KAPANAN BİR YURT BİNASINI KİRALAYARAK OTEL VEYA PANSİYON AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ BİNA BODRUM KAT HARİÇ 42 ODALI ODALARIN TAMAMINDA BANYO-WC ODANIN İÇİNDE AYRICA ODALARDA TV-BUZDOLABI DA MEVCUT SADECE BELEDİYEDEN RUHSAT ALARAK OTEL VEYA PANSİYON AÇABİLİRMİYİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir